Jak zabránit nedostatku železa?
Dnešní doba je tak zrychlená, že nemáme čas věnovat pozornost vlastnímu jídelníčku. Což je velká chyba pro naše zdraví! Když se nad svým stravováním zamyslíte, tak máme tendenci si z talířů spíše ubírat. Ale neměli bychom zapomínat na to, že pestrá a vyvážená strava je pro tělo zdrojem živin.
Železo naše tělo velice potřebuje. Hraje totiž významnou roli při tvorbě červených krvinek a přispívá k normální funkci imunitního systému.
Co tedy jíst abychom měli železa v těle dostatek?
Základem je zvolit si dobře stravitelné železo. Jelikož si tělo železo vytvořit samo nedokáže, je na nás abychom jej do těla doplňovali. Problém ale je v tom, že tenké střevo vstřebá pouze 10 až 15 % železa z potravy co přijímáme. Zbytek tělo vyloučí. Proto je třeba věnovat pozornost i jeho formě. Lépe vstřebatelné je železo hemové, to obsahuje hlavně maso. Je třeba si tedy aspoň 2x týdně dopřát červené maso.
Je třeba také podpořit vstřebávání železa. Zejména z rostlinných zdrojů železa (luštěniny, celozrnné pečivo, ořechy) je třeba vstřebání podpořit a to tak, že spolu s těmito zdroji budete přijímat potraviny obsahující vitamin C.
Doplňování železa a to až tříměsíční kúrou by si měli dopřát ti, kteří mají nedostatek nebo zvýšenou potřebu tohoto stopového prvku. A to jsou dospívající v období růstu, těhotné a kojící ženy nebo ženy v produktivním věku.
Příznaky nedostatku železa
Mezi příznaky nedostatku železa patří hlavně únava, bledost, dušnost, křehké nehty, vypadávání vlasů, bolest hlavy a citlivost na chlad. Pokud těmito příznaky trpíte měli by jste navštívit lékaře, aby zjistil hladinu železa v krvi.