Vybíráte kancelářskou židli? Vybírejte podle typu mechaniky
Máte sedavé zaměstnání? Strávíte u počítače více jak šest či osm hodin denně? Pak byste neměli podceňovat to, jak sedíte. Právě nesprávné sezení vám může způsobovat nejen bolesti zad, ale také bolesti kloubů nebo bolesti za krkem. Abyste zmiňovaným problémům předcházeli, vyplatí se investovat do kvalitní kancelářské židle. Tu vybírejte nejen podle vzhledu (ten by měl hrát roli jako poslední), ale spíše podle typu mechaniky.
Dnes existují židle s různou mechanikou. Jaké typy mechaniky se vyskytují nejčastěji? Jaké jsou nejoblíbenější a jaké jsou jejich výhody?
Houpací mechanika
Existují například židle s takzvanou houpací mechanikou. Jedná se o židle, u nichž se úhel opěráku a sedáku nijak nemění. Komfort zvyšuje otáčení, díky němuž se můžete dostat výrazně dopředu, případně lze zajistit na židli i náklon v několika pozicích.
Synchronní mechanika
Židle se synchronní mechanikou jsou židle, které dovolují současně pohyb jak opěradlu, tak sedadlu. Židle se tak může plynule přizpůsobovat vašim pohybům. U kancelářských židlí se synchronní mechanikou je možné nastavit i sílu přítlaku nebo také výšku sezení.
Asynchronní mechanika
Při výběru správné židle můžete narazit také na židle s takzvanou asynchronní mechanikou. Jedná se o židle umožňující nastavit si sklon opěrku a sedáku nezávisle na sobě, a to ve všech pozicích. Kancelářské židle s asynchronní mechanikou jsou velice často ovládány třemi pákami, kdy jedna z nich nastavuje sklon opěráku, další sklon sedáku a třetí výšku sedu.
Kancelářské židle na permanentní kontakt
U židlí s takzvaným permanentním kontaktem je opěrák v neustálém kontaktu se zády uživatele. Ovlivňuje se jenom náklon opěráku proti sedáku. Velmi často se dá nastavit výška opěráku a také lze často nastavit i výšku sezení. Židle na permanentní kontakt jsou velmi oblíbené, důvodem je nízká pořizovací cena.