Spánková paralýza: co to vlastně je a jak k ní přistupovat?
Většina z nás se probudí, protáhne se a vstane. Případně pokud se probudí uprostřed noci, tak se otočí na druhý bok nebo do jiné pohodlné polohy a dál spí. Někdo ale zná jiný pocit, a sice že otevře oči, je při vědomí, ale nemůže se hýbat. Prožívá totiž takzvanou spánkovou paralýzu. Co to vlastně pro tělo znamená?
Bylo by dobré začít tím, že o spánkové paralýze toho zatím mnoho nevíme. Vědci nedokáží s jistotou říct, u koho se vyskytuje, proč a jak jí předcházet tak, aby se s ní nikdo nesetkal. Tento jev nám, navzdory obrovské pokročilosti vědy, zůstává opředený tajemstvím.
Částečné či úplné chvilkové ochrnutí
Spánková paralýza se, jak již bylo řečeno, projevuje tím, že se člověk probudí a nemůže pohnout žádnou částí těla, přitom je ale zcela při vědomí a ví, co se okolo něj děje. Zpravidla je kromě nehybnosti doprovázen velkým strachem a úzkostmi, které pramení právě z toho, že se člověk nachází v takové neobvyklé situaci, nicméně nejedná se o život ohrožující stav a nelze na něj zemřít. Spánková paralýza obvykle odezní po několika minutách, většinou sama od sebe, ale lze ji přerušit i jemným dotykem druhého člověka.
Spánková paralýza si nevybírá
Zažít ji může každý z nás, a to během všech fází života, nicméně větší sklony ke spánkové paralýze mají ti, kteří trpí úzkostmi, depresemi, mají špatnou kvalitu spánku, nadužívají alkohol nebo ti, kteří trpí spánkovou apnoí nebo narkolepsií. Ne úplně povzbudivé je to, že se spánková paralýza s oblibou vrací. Zejména, pokud je váš rytmus rozhozený třeba tím, že pracujete na směny, spíte nepravidelně, případně k tomu máte genetické predispozice.
Příčiny a to, jak jí předcházet, není snadné určit. Doporučit lze dodržování co nejpravidelnějšího režimu, dobré spánkové hygieny, zároveň eliminaci stresu a emočního vypětí. Pokud se však v tomto stavu probudíte, nepanikařte a vyčkejte, až se vaše tělo vrátí do běžného fungování.