Spánek je pro člověka důležitý. Koluje kolem něj však řada mýtů
Spánek je pro člověka důležitý, o tom není pochyb ani sporu. Během spánku člověk relaxuje, odpočívá, také se během spánku jeho orgány regenerují. Pokud člověk nespí dostatečně kvalitně, najednou se mu zhorší zdraví, samozřejmě to má dopad i na produktivitu v zaměstnání, mimo jiné i na efektivitu a náladu kolem. V uplynulých letech si však lidé v souvislosti se spánkem vypěstovali mnoho domněnek, kterým zatvrzele věří. Otázkou však je, o jaké domněnky se jedná a kde je tedy pravda. Vyvraťme si nejčastější mýty, které se se spánkem pojí.
Při hudbě nebo při zapnuté televizi se spí mnohem lépe
První domněnkou, kterou si lidé mezi sebou vypěstovali, je to, že se daleko lépe spí při zapnuté televizi nebo při hrající hudbě. Je to však jenom hloupost, spíše návyk, který si řada lidí vypěstuje. Aby však byl spánek opravdu kvalitní, je nezbytné naprosté ticho, klid, také co největší tma. Pakliže to člověku není dopřáno, jeho spánek není ani zdaleka tak kvalitní, jakým by mohl být, stejně tak člověk neupadá do hlubokého spánku, do něhož by upadnout měl.
Před spánkem musí člověk unavit své tělo
To je jen další domněnka, další omyl, který si lidé mezi sebou pěstují a přenášejí. Sice námaha zlepšuje spánek, ale není to vždy zaručené. Je nutné mít mezi spánkem a tělesnou námahou i několikahodinový odstup. Pokud dojde k duševnímu výkonu, člověk je naopak nabuzený a jen tak neusne, jelikož je plný energie. Po námaze tedy rozhodně nevstupujte rovnou do postele.
Alkohol je pro spánek dobrý
Opět další omyl. Alkohol pro spánek rozhodně není dobrý, ale lidé v to věří, jelikož pár minut či hodin se jim spí opravdu dobře. Jenže v době, kdy alkohol z těla vyprchá, je rázem po kvalitním spánku. Když z těla alkohol vyprchá, rázem je spánek přerušovaný, člověk jen bdí. Ráno je pak člověk daleko více unavený než když dřív, navíc mnohdy trpí nepříjemnou kocovinou.