Šanta kočičí: seznamte se s nenáročnou pokojovkou
Nenáročná trvalá rostlina, která vzhledem připomíná levanduli či yzop. Šanta kočičí není jen hezká napohled, ale stejně jako zmíněné druhy má i ona léčivé účinky. Zamilujete si ji vy i vaše kočky. Ne nadarmo se jí říká kočičí.
Co to je šanta kočičí
Šanta kočičí pochází z jihozápadní Asie a jižní Evropy. Má malé, voňavé květy, které jsou uspořádané v lichoklasech. Květy mají bílou, nažloutlou nebo jemně narůžovělou barvu. Pokud je šanta vyšlechtěná, může mít také modré či fialové květy.
Mezi oblíbené kultivary patří: Purrsian Blue, Blue Wonder, Six Hills Giant, Pink Cat.
Jak pěstovat šantu kočičí
Šanta je vhodnou rostlinou pro začátečníky. Je totiž velice nenáročná a bez problému přežije zimu. Daří se jí na slunném a vápnitém stanovišti. Potřebuje propustnou půdu – písčitou či kamenitou. V zamokřené půdě by vám šanta uhnila.
V období sucha je pravidelně zalévejte.
Vykvétá od července do září. Po odkvětu rostlinu sestřihněte na výšku zhruba 12 cm. Znovu vám obrazí, zahustí se a vykvete.
Rostlina se množí řízkováním. Vypěstujete ji však i ze semen, která klíčí při teplotě nad 20°C.
Šantu v mládí musíte zabezpečit před kočkami. Nejlépe drátěným poklopem, který neomezí přísun světla a čerstvého vzduchu. Až bude rostlina větší, kočky ji neublíží.
Proč kočičí?
Už jsme zmínili, že šantu je třeba chránit před kočkami. To, protože ji kočky milují. Dokonce se jí přezdívá kočičí kokain. Příčinou je látka zvaná nepelakton, který na kočky působí jako droga, kterou si užívají. Nemusíte se však bát, šanta není nebezpečná pro kočky ani pro vás. Naopak, pokud máte šantu, kočkám ji dopřejte.
Vliv na člověka
Šantu si neužívají jen kočky. Její léčivé účinky si můžete užít i vy! Má sedativní a protistresové účinky, a proto ji můžete využít proti nervozitě, stresu, neklidu či napětí. Její léčivé účinky uplatníte také při nachlazení, bronchitidě, zažívacích problémech, vysokém krevním tlaku nebo menstruačních bolestech.