Co nás čeká při nákupu nemovitosti?
Při koupi bytu je nutné prověřit dost věcí. Dost věcí na to, abyste měli dostatek informací, které vám pomohou rozhodnout, jestli si chcete byt koupit nebo si najít nějaký jiný.
Právní stav nemovitosti
Nejdůležitější je zajistit si aktuální výpis z listu vlastnictví, a to na katastru nemovitostí, případně na pobočkách Czechpointu. Podstatné jsou informace nejen o majiteli, ale také o omezení vlastnického práva (věcné břemeno, zástavní právo, nařízení exekuce). Varovným signálem na výpisu by mohl být příliš čerstvý (v řádu měsíců) údaj o nabytí nemovitosti.
Nabývací titul
Pokud vám ho prodávající nechce poskytnout anebo ho nemůže dohledat, dá se sehnat na katastrálním úřadě. Nabývací titul vám řekne, za jakých podmínek nemovitost prodávající získal.
Prohlášení vlastníka
U bytů je nutností a seženete ho opět na katastrálním úřadu. Obsahuje informace o skutečných výměrách bytu a o určení společných částí domu.
Kolaudační rozhodnutí a příslušná stavební dokumentace
Pokud prodávající nevlastní tento dokument, je nutné zajít na stavební úřad. Dokumentaci je nutné následně porovnat se skutečným stavem a dále se stavem zapsaným na katastru nemovitostí. V případě nesouladu se změny zapíší.
Stavebně technický stav
Kontrola by se měla zaměřit na střechu, vnitřní rozvody (stupačky a odpady), izolace a fasádu. U bytu je třeba prověřit podlahy, veškeré rozvody – elektřina, plyn, teplo, voda – okna, koupelnu, kuchyň a toaletu
Pokud nejste jako kupující v těchto věcech odborník a nepoznáte kvalitu, máte možnost se obrátit na stavební inspektory.
Češi obvykle nedbají na kvalitu staveb a důležitějším kritériem je pro ně cena reality, tedy bytu či domu. Tento přístup ale není správný. Výhodnější je koupit si rovnou kvalitní byt, který nebudete muset dostavovat a předělávat, protože v konečném důsledku do něj investujete méně peněz. Byty v Praze jsou většinou ve výborném stavu a pro toho, kdo chce bydlet ve velkoměstě, jsou výbornou volbou.