Lanýže rostou i u nás. Nejdražší potravina se však sbírat nesmí
Při sledování nejrůznějších kuchařských show vás mnohdy až překvapí to, s jakými ingrediencemi soutěžící zachází. Zatímco některé suroviny si koupíte sami i domů, u jiných si necháte zajít chuť, protože ceny jsou astronomicky vysoké. Jednou potravinou ze skupiny druhých zmíněných je například lanýž, který je velmi chutný, svou chutí velmi silný a svou vůní velmi specifický. Chuťově ani jinak je nenahraditelný, proto pokud ho chcete ochutnat nebo vyzkoušet, je třeba si na něj našetřit. Kolik vlastně stojí a věděli jste, že se nachází i v České republice?
Hledejte je po vůni
V mnoha zemích se pro sběr lanýžů využívají například prasata, která je najdou podle jejich silného aroma. Právě vůně je prozradí a je tím hlavním, podle čeho lze tuto laskominu využívanou v nejedné kuchyni najít. Co však ví jen málokdo, tak že takové lanýže najdete i na našem území. Mají u nás totiž ideální podmínky pro svůj život. Obecně se ví, že potřebují vyrůstat v celkové symbióze s kořeny stromů (dubů, buků, bříz, smrků nebo habrů a topolů).
Když na ně však narazíte, nemůžete si je posbírat a vzít domů. Jsou totiž chráněné zákonem. Zejména u nás však nerostou lanýže pravé, ale odrůdy, které jsou menšího aroma a také za menší cenu.
Kolik stojí lanýže?
Právem se o lanýžích říká, že jsou to diamanty v kuchyních. I když existuje rovnou několik druhů, vykupovány jsou v průběhu od 33-80 tisíc korun za kilo. Cena je věc velmi individuální a stanovuje ji nejen druh lanýže, ale také jeho velikost. Čím větší, tím dražší (stejně jako u diamantů).
Pokud se podíváme do historie, najdeme i takzvaný „lanýž století”, kterým byl bílý lanýž prodaný zatím nejdráž, a to za 330 tisíc dolarů (čili za 8,4 miliony korun). Jednalo se o lanýž hmotnostně asi 1,5 kilogramů těžký a jeho cena se do těchto výšin vyšplhala díky dražbám.
Bílý lanýž má nejsilnější aroma
Ze všech lanýžů na trhu má bílý lanýž skutečně nejsilnější aroma. Hodí se například do salátů, skvěle funguje s vajíčky nebo se servíruje s mušlemi sv. Jakuba. Je ale pravdou, že stejně jako u kaviáru, i k této potravině se člověk musí projíst.