Kdo je kouzelník ze zahrádky? Petržel!
Petržel jistě každý zná a často používá v kuchyni, ale znáte její léčivé účinky? Mnoho z nás neví, že petržel je řazená mezi superpotraviny, což znamená, že má velice blahodárné účinky na naše zdraví.
Co petržel umí?
Již před mnoha lety naši předci používali petržel obzvlášť v lékařství. A jaké jsou například její účinky? Velice často se používá při léčbě zánětů močového měchýře. Močopudné účinky skvěle působí na naše ledviny. Ženy trpící nepravidelnou menstruací z petržele také mohou najít pomocníka. Pokud vás trápí nadýmání, určitě neváhejte sáhnout po petrželi. Listová petržel má spoustu vitamínu C, ten v období podzimu budeme potřebovat. Také má velice silné detoxikační účinky, což je také v tomto ročním období vhodné. Podzim přímo svádí pro detoxikaci organismu.
Jakou známe petržel?
Obzvláště ti, kteří vyrůstali na vesnici, vědí, že máme dva druhy petržele a to listovou a kořenovou. Tato rostlinka totiž nechybí na žádné zahrádce. U listové petržele kořen téměř není a veškerá chuť se ukrývá v listech.
Kořenová petržel
U nás je kořenová petržel velice oblíbená. V ostatních kuchyních mají v oblibě spíše tu listovou. Kořen petržele je třeba uskladňovat v chladu. Určitě nezabalujte petržel do igelitových sáčků. Před použitím ji oškrábeme. Kde tedy petržel nejlépe v kuchyni uplatnit? Určitě pro základ kvalitního vývaru či smetanových omáček. Jeden z neobvyklých způsobů přípravy této zeleniny jsou petrželové lupínky, ty vám budou zdravou náhradou za lupínky bramborové. Z petržele lze připravovat i různé saláty.
Listová petržel
Tento druh je ve světě běžnější. My si petržel vybavíme i jako ozdobu našich jídel. K tomu báječně poslouží petržel kudrnka. Naopak petržel sladkolistá má výraznou vůni a jemnou chuť. Pozor na vitamín C, který petržel obsahuje. Pokud jej chceme zachovat, petržel dáváme do jídel až jako poslední. Uplatnění pro ni najdete snad v každém pokrmu a určitě s ní nic nezkazíte, ba naopak prospějete svému zdraví.