Kompostér v bytě bez práce a zápachu
Kompost neznamená jen zápach rozpadajícího se bioodpadu, žížaly a nevzhlednou masu. Naopak s vhodnou nádobou můžete kompostovat i v bytě, bez zápachu a bez porušení hygieny. Vytvořený humus následně můžete použít jako hnojivo k pokojovým rostlinám, odvděčí se vám bujným květenstvím.
Jak si vyrobit vlastní?
Potřebovat budete dvě plastové nádoby s víkem. Do víka menší z nich vyvrtejte několik děr rovnoměrně rozmístěných od sebe, které umožní cirkulaci vzduchu. Ta je pro kompostování nezbytná. Díry vyvrtejte i do dna nádoby. Těmito děrami bude odtékat tekutina, kterou můžete použít na zalévání květin. Menší nádobu pak umístěte dovnitř té větší.
Naplňte menší nádobu několika centimetry zeminy, přikryjte savým materiálem (například starými novinami nebo pilinami), přidejte žížaly kalifornské a navrch už můžete sypat bioodpad. Nezapomeňte pokaždé proložit odpad novinami a kompostér uzavřít. Jednou za pár měsíců kompostér vyčistěte, aby zde nevznikaly plísně nebo nezačal zapáchat. Až se v zemině veškerý odpad rozloží, můžete ji použít k sázení květin.
Co můžeme kompostovat a co ne
Výhody domácího kompostéru jsou jeho snadné používání, téměř žádný zápach a zužitkování odpadu, který by jinak skončil v popelnici. Do humusu můžete některé rostliny rovnou sázet, případně ho stačí smíchat s normální zeminou. Kompostér bude fungovat bez ohledu na teplotu a roční období. Samozřejmě ale dovnitř nemůžeme vyhodit vše, co v domě najdeme.
Do kompostéru patří rostlinné zbytky z kuchyně, listy pokojových květin (nesmí být napadené škůdci), použité čajové sáčky, vymyté vaječné skořápky nebo také podestýlka od křečků a jiných býložravých mazlíčků. Naopak do něj nesmí zbytky masa a kostí, přepálený olej, chemicky ošetřený materiál (například lakované třísky), nedopalky z cigaret, popel, voskovaný papír, kočičí nebo psí exkrementy, kočkolit, žvýkačky nebo jakýkoliv nerozložitelný materiál.