Kde se vzala kopřivka a co to vlastně je?
Kopřivka je nepříjemné kožní onemocnění, které se na těle objevuje v podobě svědivé vyrážky. Tu lze definovat jako pupeny. Na vině vzniku problému bývá alergická reakce, kterou vyvolají nikoliv typické jarní alergeny, ale spíše potraviny, hmyzí bodnutí nebo určité léky. Bylo by však mylné se domnívat, že pouze alergie jsou důvodem vzniku svědivého uskupení pupenů na pokožce.
Kde se vzala, tu se vzala kopřivka
Už dlouhá léta je kopřivka velmi často zaměňována se stavem, kdy člověka požahá kopřiva. Stejnojmenná bylinka však nezpůsobuje onemocnění, které nás kvůli svému neuvěřitelnému svědění umí pořádně potrápit. Pouze jménem se nemoc inspirovala od jinak velice léčivé byliny. Jméno převzala právě kvůli oněm podobným příznakům, které je spojují.
Zatímco žahnutí od kopřivy je většinou vědomé, kopřivka se mnohdy ukáže zcela neohlášeně a nutí nás přemýšlet nad tím, co špatného jsme asi snědli. Podle posledních průzkumů jí trpí až třetina populace, respektive až třetinu populace alespoň jednou v životě potká. Terčem jsou především ženy, které podle statistik bývají postiženy až dvakrát častěji než pánové.
Stop škrábání
Když člověka postihne kopřivka, nemá tendenci se pouze škrábat. Ruku v ruce s kožním onemocněním jdou i další zdravotní problémy, k nimž patří například:
- Astma
- Atopický ekzém
- Bolest kloubů
- Dušnost
Samotnou kopřivku poznáte díky jejím pupenům, které jsou často červeně nebo bíle zbarvené. Svědící plocha vyskytující se kolem nich bývá zarudlá, z dálky se může zdát, že tvoří společně s jednotlivými pupeny mapu. Ovšem nevyplatí se je škrábat, jako to děláme ve chvíli, kdy si zakoupíme stírací mapu celého světa. Škrábání totiž v tomto případě vede pouze k rozmnožení vyrážky, případně k zanesení zánětu do kůže.