Jalovec na zahradě může být problémem. Proč?
S jalovcem se na českých zahradách potýkáte poměrně často. Je to stálezelená rostlina, možná až keř, který dosahuje nemalých rozměrů. Bohužel řada lidí netuší, že právě jalovec je na českých zahradách velkým problémem. Může totiž přenášet rez hrušňovou, se kterou se jenom těžko bojuje. Ale bychom neházeli všechny jalovce do jednoho pytle – je třeba říct, že ne všechny druhy jalovce mají tuto nemilou vlastnost. Některé druhy (například jalovec obecný) nepřenáší zmiňovanou rez hrušňovou, tudíž si ho můžete pěstovat s klidným svědomím.
Co je to rez hrušňová?
Že jste o rzi hrušňové ještě neslyšeli? Mluvíme o rosolovité žlutohnědé, až rezavé hmotě, která vyroste na jalovci. Jedná se o cizopasnou houbu, která nejčastěji trápí jalovec čínský a která může zanedlouho okupovat i jiné pěstované rostliny. Zatímco jalovci jako takovému nijak nevadí ani neškodí, pro hrušeň to může být velký problém.
Z jalovce se totiž rez hrušňová přenáší na strom. Na stromě se pak začne houba projevovat v podobě červených puchýřků. Naštěstí houba neskáče na plody, ovšem je pravdou, že plody mohou být strupovité.
Co je velmi zajímavé, tak je to, že na konci léta se houba opět přenáší na jalovec, na němž přezimuje. Bohužel s nástupem teplejších dnů to pak začíná celé nanovo.
Jak zabránit přenosu houby na hrušeň?
Pokud se nemoci obáváte, doporučujeme, ať je hrušeň s jalovcem, co nejdál od sebe. Minimálně by vzdálenost mezi nimi měla být dvě stě metrů.
Jestliže by však došlo k přenosu této nemoci na strom, doporučujeme vsadit na sílu chemických přípravků, které se obvykle používají proti strupovitosti hrušní. Víc vám případě poradí odborníci v obchodech se zahradnickými potřebami nebo v hobby marketech. Abyste však tento problém nemuseli řešit vůbec, vyplatí se buď vsadit na druhy, které nejsou přenašeči houby, nebo jalovec vysadit daleko od hrušní.