Jak zachránit uvadající dracénu
Každá moderní domácnost je plná pokojových rostlin. Dodávají nejen příjemnou, ale také útulnou atmosféru, která v člověku navozuje pocit klidu. Navíc je to skvělý bytový doplněk, který zpestří každý pokoj v domě. V posledních letech se upnula pozornost převážně na stálezelené pokojové rostliny, kam spadá i dracéna – střapatá kráska, která však může náhle uvadat.
Ne, dracéna nepatří k náročným pokojovým rostlinám. Uvadá většinou vlivem chyb jejího pěstitele. Spíše se řadí k nenáročným druhům, kterým stačí správné stanoviště, pravidelná zálivka a kropení, které spasí její listy před usazeným prachem.
Dracény mají dlouhou historii
I když bychom kořeny dracény nenašli u nás, k nám se dostala poměrně brzy. Je zajímavé, že se jí od pradávna přezdívalo drakaina nebo také dračice. Důvodem byly červené gumovité pryskyřice, které se v jejích stoncích nachází. Přirovnávaly se ke krvi draků. Člověka to však přesto neodradilo a začal tuto hmotu používat jako zubní pastu nebo barvivo či lék.
Od těch dob však uplynula celá spousta let. Je ale pravdou, že nějaké způsoby využití se zachovaly dodnes. Kupříkladu se využívá při světlotisku nebo jako fermež.
Péče o dracénu je jednoduchá
V českých domácnostech se pěstuje celá spousta druhů této pokojové rostliny. Existuje dracéna lemovaná neboli dracaena margin, také dracéna voňavá čili dracaena fragrans Massangeana či dracaena reflexa. Ať už se rozhodnete pěstovat tu či onu, potěší vás její nenáročnost. Jak již bylo zmíněno, stačí jí pouze několik věcí.
Pokud ji postavíte na vhodné stanoviště a nebudete ji zanedbávat, co se týče zalévání nebo hnojení, bude vám růst dlouhé roky do krásy. Pokud se však stane, že začne uvadat, spolkněte tendenci ji vyhodit. Možná ji ještě budete moct zachránit.
Změňte místo, na kterém sídlí
Při pěstování dracény se pěstitelé dopouští řady chyb. Vystavují ji nadměrnému průvanu, který se nelíbí žádné pokojové rostlině, nebo ji zkrátka vystavuje tam, kde to nemá ráda. Je všeobecně známo, že dracéna vyžaduje dostatek světla, proto ji umístěte na místo, kde se světla nebude moct nabažit. Dejte však pozor na to, aby na ni nedosáhlo přímé sluníčko, které by její listy mohlo nenávratně popálit. Stejně tak se vyhýbejte stinným stanovištím nebo rohům místností, ani tady se rostlině zrovna dvakrát nedaří.
Světlé místo, kam dosáhne denní, rozptýlené světlo je ideálním stanovištěm. Když bude navíc dobře větrané, bude se dracéně dařit a opětovaně dojde k životu, i když to s ní nyní zatím vypadá bledě.
Dracéna začne umírat většinou v ložnici, kde se dostatečně nevětrá zejména během zimy. Proti těmto podmínkám (čili vydýchanému vzduchu a velkému horku) začne protestovat tím, že začne vadnout. Takto reaguje i na zmiňovaný velký průvan, před kterým rostlinu chraňte.
Přestaňte ji zalévat
Co škodí všem pokojovým rostlinám obecně je nadměrné zalévání. Ano, rostliny vodu k životu potřebují, ale platí, že všeho moc škodí. Pokud budete rostlinu zalévat až příliš mnoho, začne nejen uvadat, ale také jí začnou žloutnout listy a kořeny hnít. Jestliže se to nezarazí, dojde k jejímu celkovému uhynutí a nebude už východisko jiné než její vyhození.
Pokud listy dracény začínají žloutnout, raději jí dejte se zaléváním pokoj. To, že je přelitá, zjistíte i tím, že sáhnete do substrátu. Pokud bude vlhký, na zalévání je ještě čas. Počkejte ideálně deset až čtrnáct dní a poté zeminu zkontrolujte znovu. Jestliže je suchá, je čas na zalévání. Ostatně i sama rostlina si o vodu začne říkat tím, že její listy najednou nebudou plné radosti, ale budou spíše splihlého charakteru.