Jak si ušít vlastní záclonu?
Chystáte se šít vlastní záclony, které barvou i vzorem přesně zapadnou do vašeho interiéru? Není to nic složitého, zvládne to i začátečník. Jen je třeba dát si pozor na několik věcí. Potřebovat budete jen látku na záclony v metráži, šicí stroj (stačí i úplně obyčejný), řasicí pásku (nemusí být, ale usnadní vám práci) a základní krejčovské potřeby.
Jak ji uchytíte?
Jak bude záclona uchycená na garnýže? Na výběr je několik způsobů. Na tyčové i kolejnicové garnýže můžete použít řasicí pásku, která záclonu nařasí a zároveň zpevní její horní okraj. Budete tak mít jistotu, že je látka nařasená rovnoměrně. U garnýže s žabkami můžete horní okraj pouze založit, prošít a následně nařasit během věšení. Tunýlek vytvořený buď větším zahnutím okraje látky nebo našitím pruhu jiné látky je vhodný na prosté tyčové garnýže, stejně jako našitá poutka. Nezapomeňte vždy každou stranu nějakým způsobem začistit, aby se nepárala. Postačí dvojité zahnutí dovnitř, případně obšití saténovým šikmým proužkem.
Kolik látky bude potřeba?
Záclonu si dobře naměřte. K šířce okna musíte připočíst řasení a přesah, k výšce zase způsob uchycení na garnýž. Pokud budete začisťovat zahnutím, připočtěte ještě minimálně dva centimetry na každé začišťované straně. Co se týče řasení, standardně se používá poměr 1 : 2, tedy byste měli mít dvakrát tolik látky, než je naměřená šířka. Pokud tedy chcete záclonou zakrýt plochu širokou 150 centimetrů, budete potřebovat alespoň 3 metry látky. Chcete-li použít řasicí pásku, její šířka by měla být stejná jako šířka záclony. K ní budete potřebovat ještě háčky, a to jeden kus na každých 10 centimetrů.
Na co si dát ještě pozor?
Někdy se do spodního okraje záclony všívá ještě olověná šňůra, případně se do rohů dávají záclonová olůvka. Je to proto, aby záclona nepovlávala při průvanu a visela pěkně dolů. Látku před šitím nezapomeňte vyprat a případně vysrážet, je-li to třeba. Levné záclonové látky v metráži, ale i hotové záclony najdete na e-shopu levne-garnyze.cz.