Jak pěstovat rajčata? Neotálejte s výsevem

Že jste letos prošvihli pěstitelskou sezonu, ale na příští rok už chcete být připravení? Máte zhruba rok na to, abyste si ujasnili, jestli chcete pěstovat tyčková nebo keříková rajčata. Liší se prakticky jen svou výškou, do jaké dorostou. V obou případech ale jinak platí, že nesmíte otálet s jejich výsevem.  

Mnoho pěstitelů dělá jednu věc, a sice kupují si sazeničky čili už naklíčené plodiny, které v období duben až květen sází do připravených, okopaných záhonů. Ne všichni pěstitelé ale chtějí k tomuto kroku sklouznout, raději se chtějí pyšnit svou vlastní úrodou, proto si pořizují semínka. Jak ale bylo zmíněno, nesmí se zaspat s výsevem.  

Kdy začínáme s výsevem? 

Semínka potřebují naklíčit předtím, než je umístíte do záhonů. Proto si připravte kelímky se substrátem pro výsev a množení, případně si nachystejte truhlíky, do nichž substrát vysypete. Semínka od sebe sázejte alespoň dva centimetry daleko a po jejich zahrnutí je zvlhčete rozprašovačem a přikryjte fólií, do které uděláte dírky.  

Takto připravená semínka pro klíčení umísťujeme zásadně do skleníku nebo jinam na místo, kde se teplota pohybuje mezi patnácti až osmnácti stupni Celsia. Nezapomínáme na jedno, a sice na výsadbu šest až osm týdnů před plánovanou výsadbou. 

Jak probíhá výsadba 

Jak již bylo zmíněno, s výsadbou sazeniček se začíná v období duben až květen, kdy je jisté, že nám na rameno nezaklepou zimní mrazíci. Rajčata sázíme do připravených záhonů zhruba půl metru od sebe, ke každé z nich přidáme opěrnou tyč. Je důležité, abychom tyč zatloukli opravdu hluboko, aby z ní byla spolehlivá opora za každého počasí (zejména pak za deště).  

Zaléváme, přivazujeme a hnojíme 

Poté je péče o rajčata poměrně jednoduchá. Během pěstování je pravidelně zaléváme (v horkých letních dnech ráno a večer), postupně je přivazujeme s každým dalším centimetrem, o který povyrostou, a nezapomínáme je ani přihnojovat, abychom se radovali z bohaté úrody. 

Mohlo by se vám líbit...