Atopický ekzém. Jak ho poznat a léčit?
Suchá kůže a vysoká svědivost, takové jsou typické příznaky atopického ekzému, který je zánětlivým infekčním onemocněním kůže. Atopický ekzém se často objevuje už v dětském věku a bývá propojen s genetickou predispozicí a imunitou. V Česku postihuje asi 20 % školáků a nevyhýbá se ani dospělým.
Jak vypadá ekzém
Pro atopický ekzém je typický výskyt na rukou, obličeji, ale také ve vlasech, v ohybech končetin, na krku. Projevuje se suchou svědivou pokožkou, v pokročilejší fázi pak i červenými skvrnami a puchýřky či šupinami. Kůže bývá rozpraskaná a vlivem škrábání mohou vznikat strupy. V případě, že kůže začne mokvat, hrozí i infekce a vznik hnisavých pupínků. Projevy přitom mohou v různých obdobích zesilovat a slábnout. Stoprocentní diagnostiku atopického ekzému provádí kožní lékař, a to na základě vyšetření vzorku kůže.
Proč atopický ekzém vzniká
Atopický ekzém je do velké míry dědičný, svou roli ale hraje také porucha funkce kožní bariéry, počasí, alergeny či mikrobi. Nejčastěji se objevuje u dětí, a to již v kojeneckém věku. Příznaky mohou mizet okolo 6. roku života, případně v dospělosti, část pacientů ale obtížemi trpí i doživotně.
Jak bojovat s atopickým ekzémem
Základem léčby atopického ekzému, ale i prevencí proti jeho vzniku, je volba vhodné stravy. Ta by neměla obsahovat vysoké množství vajec, mléka, buráků, sóji, ryb, citrusů, kiwi, rajčat či kakaa. Stejně tak velmi napomáhá eliminace stresu, dostatek spánku a vyhýbání se alergenům všeho druhu.
Pokud jde o péči o postižená místa, je potřeba je především neškrábat, pouze na ně aplikovat hydratační prostředky či přípravky přímo určené na léčbu atopického ekzému. Proti svědění mohou pomoci bylinné koupele z pýru, lopuchu, měsíčku, eukalyptu či kostivalu. Kožní lékař také může doporučit přípravky pro tlumení zánětu.