5 nástrojů zdarma, které pomůžou s online výukou

Napadlo Vás někdy, že byste si mohli přivydělat doučováním? Nemáte ale chuť a čas jezdit za někým domů? Pak tedy doučujte online! Pomocí nástrojů, které jsou k dispozici zcela zdarma je to doopravdy hračka! 

Jaké nástroje tedy používat? 

  • Disk Google 
  • Kalendář Google 
  • Formuláře Google 
  • Weby Google 
  • YouTube 

Disk Google 

Disk Google je bezplatné cloudové úložiště, které můžete za malý poplatek i rozšířit. Pro většinu z Vás však jistě bude stačit 15 GB, které jsou zdarma. Přihlásíte se jednoduše pomocí svého účtu Google. Pokud používáte chytrý telefon s operačním systémem android, s největší pravděpodobností již účet Google máte. Pokud ne, můžete si jej zde zcela zdarma založit. 

Soubory na Disk Google můžete nahrávat přímo z počítače či Vašeho smartphonu. Případně je možno je organizovat do složek a zároveň zde můžete vytvářet textové soubory, tabulky, prezentace, náčrty a formuláře. Pokud si do svého prohlížeče nainstalujete rozšíření, můžete také vyvářet další typy souborů jako jsou myšlenkové mapy, videa a podobně. Jednotlivé soubory pak můžete dále sdílet, nebo vkládat do dalších aplikací. 

Na ukládání fotek je lepší využít aplikaci Fotky Google. 

Kalendář Google 

Do kalendáře Google se přihlásíte svým Google účtem. Můžete pomocí něj pro žáky vytvořit rozvrh, jednotlivé hodiny a přiřazovat jim různý obsah pomocí poznámek, sdílet jednotlivé hodiny s konkrétními žáky a podobně. Vše si můžete přehledně barevně oddělit. 

Formuláře Google 

Díky Formulářům Google můžete vytvářet pro své žáky online testy. Ty se pak dokonce samy opraví! Formulář si můžete pojmenovat a přizpůsobit si jeho vzhled. Pro ověření identity žáků pak v nastavení zapněte možnost „sbírat emaily“. V sekci „kvízy“ pak zvolte možnost „změnit na kvíz“. Do formuláře můžete vkládat oddíly, textová pole, obrázky a různé otázky. Pokud zvolíte „klíč odpovědi“, můžete otázce přiřadit správné odpovědi a bodové hodnocení. Pak už test stačí žákům nasdílet. Díky bodovému hodnocení se test sám hned opraví. Můžete také nastavit ruční kontrolu některých otázek. 

Weby Google 

Pomocí webů Google můžete vytvářet za pár kliknutí působivé a funkční výukové portály. Web pak je možno sdílet, nebo dokonce přiřadit vlastní doméně. Můžete zde jednoduše pomocí přednastavených funkcích sdílet soubory z Vašeho Disku Google. Lze vytvářet stránky a jim podřízené podstránky, upravovat obsah a také vzhled. Ovládání aplikace je zcela intuitivní. 

YouTube 

Tato webová platforma je určená pro sdílení videí. Videa pro výuku sem můžete nahrávat, nebo dokonce vysílat živě. Videa pak lze nastavit jako neveřejná, nebo soukromá. K neveřejným videím budou mít přístup pouze žáci, kterým pošlete odkaz a nebudou veřejně dohledatelná. Soukromá videa lze sdílet pouze pomocí Google účtů. Videa pochopitelně můžete sdílet například pomocí webů Google. 

Pokud se tedy rozhodnete pustit se do výuky online, tyto nástroje Vám Vaši práci jistě velmi ulehčí. 

Mohlo by se vám líbit...