Dřevěné garnýže: jaké mají výhody a nevýhody
Garnýže jsou dnes velice dostupnou záležitostí, protože je možné vidět je v téměř jakémkoli interiéru. Mají hned několik funkcí. Tak například mohou podpořit vzhled vašeho interiéru a dodat mu šmrnc. Dále pak mohou zamezit nechtěným pohledům do vašich místností, zejména pokud bydlíte v přízemí a nemáte žaluzie. Ti, kdo nemohou spát, dokud nemají dostatečnou tmu, ocení také to, že závěsy na garnýžích zavěšené zatemní místnost.
Spousta barev
K dispozici je na výběr z celé spousty materiálů. Dřevo jako takové se totiž používá z několika stromů. Druh dřeva může určit životnost, nosnost nebo odolnost garnýží. Takže je zapotřebí tomuto věnovat pozornost. Mezi nejoblíbenější a nejpevnější garnýže patří ty z dubu, buku, mahagonu či borovice. Každá z těchto garnýží může mít o něco jinou barvu a také různé koncovky. Pokud chcete ozdobné, můžete si koupit ozdobné. Jestliže je vaším cílem nenápadnost, zvolte jednoduché koncovky.
Přírodní materiál
Ochránci přírody a životního prostředí volí dřevěné garnýže zkrátka proto, že se jedná o přírodní materiál. To například plastové nebo kovové rozhodně nejsou a k jejich zpracování je zapotřebí využití většího množství energií a vody. Dřevěné závěsy se hodí do každého interiéru, který je tvořen přírodními prvky. Doplnit byste jej měli závěsy a záclony z přírodních materiálů, jako je například len, bavlna nebo hedvábí.
Tloušťka garnýže
Je lepší zvolit tlustší tyče než ty tenké, a to navzdory tomu, jak mohou ty tenké vypadat elegantněji. Příliš tenká tyč se totiž může snadno zlomit – ať už pod tíhou závěsů nebo při zatahání za ně. To může být nebezpečné pro vaše děti nebo domácí mazlíčky. Záclony na velmi širokých oknech by měly být tlusté dokonce i přes 7 cm v průměru! To znamená, že i samotná tyč bude poměrně těžká, ale zároveň stabilní.
Nebezpečí tenčích tyčí
Tenčí a lehčí tyče mohou být sice vzhledově přívětivější, nicméně se mohou pod tíhou prověsit nebo rovnou prasknout. Kombinujeme je tudíž jen s lehkými záclonami a závěsy.