Borová voda léčí nejen zánět spojivek. Proti čemu ještě bojuje?

Zánět spojivek je problém, který trápí kdekoho. Lidé z toho důvodu, že tráví hromadu času za počítačem bohužel trpí na syndrom suchého oka, což je to ideální místo pro zrod právě zmiňovaného, vysoce infekčního onemocnění. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste zánět spojivek léčili jinak než pomocí předepsaných antibiotických kapek a mastí, nabízí se borová voda. A používat ji můžete nejen v případě onemocnění očí. 

Existuje mnoho věcí, které se používají od nepaměti a které mají ulevit od zdravotních problémů. V případě zánětu spojivek pomáhá třeba i obyčejné mléko, jež má tendenci vytáhnout z oka všechno škodlivé, co za zánětem stojí. Borová voda je však také ostříleným pomocníkem proti onemocnění očí, jež nepatří k zrovna bezbolestným chorobám.  

Jelikož může zánět spojivek způsobit i trvalé poškození očí, o což jistě nikdo nestojí, zakročte nejen návštěvou očního lékaře, ale také zmiňovanou borovou vodou, která je v tomto případě (a nejen nyní) hotovým zázrakem).  

Co je to borová voda? 

Borová voda nebo také kyselina boritá. Nemusíte se lekat slova “kyselina”, mluvíme o zdraví prospěšném léku, který se po staletí využívá k léčbě očních infekcí. Mluvíme o anorganické kyselině, která je ve své čisté podobě bíle krystalická. Velice často bývá součástí vodných roztoků, kde se chová jako slabá kyselina.  

V očním lékařství má nezastupitelnou roli a ulevuje nejen od zánětu spojivek.  

Dodržujte zásady správné aplikace 

Kyselina boritá je nedílnou součástí očních přípravků, mezi něž patří gely, kapky, oční vody nebo třeba mastičky využívající se právě při zánětu spojivek. Ať už se vám do rukou dostane jakýkoli produkt, vždycky dodržujte zásady správné aplikace. Kromě pročtení příbalového letáku je dobré zkontrolovat datum expirace a ujistit se tak, že je přípravek vhodný k používání. V ideálním případě si na krabičku napište datum otevření přípravku, abyste později nepoužívali přípravek prošlého charakteru. 

Než si aplikujete přípravek do očí, je důležité, abyste si pečlivě umyly ruce mýdlem. Vyhnete se tím zanesení dalších bakterií nejen na produkt, ale také do očí, které už tak trápí zánět spojivek nebo jiné podobné onemocnění.  

Při použití očních kapek platí, že se hlava zakloní a že pohled směřuje nahoru. Obě oči jsou otevřené, prstem se stáhne spodní okraj víčka a do něj se nakape přípravek zhruba z pěti centimetrové vzdálenosti. Snažíme se nedotknout aplikátorem oka, aby nedošlo k přenosu bakterií z oka a tím se eliminovalo riziko, že si zánět spojivek přivodíme v budoucnu jenom tím, že se kapky rozhodneme po nějaké době znovu použít. 

Po nakápnutí do oka oči zavřeme a necháme kapku se pomalu rozprostřít po celém oku. Pokud si aplikujete v rámci léčby vícero předepsaných kapek, mezi jednotlivými “dávkami” se vyčkává alespoň pět minut. 

Proti hnilobám, plísním i houbám 

I když má v očním lékařství své největší využití, není to jediné využití kyseliny borité. Své místo nachází i v jiných odvětvích, kupříkladu bojuje proti hnilobám, plísním i proti houbám, které se mohou vyskytnout ve dřevě. Jinými slovy své zázemí našla také v domácnostech a celém světě bydlení.  

Lidé používají kyselinu boritou i v případě, že je obtěžuje nepříjemný hmyz, který chtějí odpudit. Látka si poradí jak se šváby, tak s mravenci, kteří se v kuchyních objevují hlavně během letních horkých dnů.  

Součást pyrotechniky 

Nesmíme zapomenout ani na pyrotechniku. Kyselina boritá totiž bývá součástí i ohňostrojů nebo dýmovnic. Když se totiž smíchá s ohněm, dokáže ho zbarvit do zeleného odstínu. Proto až budete odstřelovat svatební, narozeninové nebo novoroční petardy, vzpomeňte si na tento zajímavá fakt. 

Mohlo by se vám líbit...